۱- گیتس همیشه در حال یادگیری است
این شخص به ترک کردن هاروارد معروف شده است، اما دلیلی که باعث شد هاروارد را کنار بگذارد این بود که وی و الن شاهد فرصت کمی درجهت برقرا کردن شرکت نرم افزاری خودشان بودند. در حقیقت وی به یادگیری بسیار علاقه مند است و اکثرا در کلاس هایی شرکت می کرد که در آنها ثبت نام نکرده بود. این خصوصیات او در جابز نیز وجود داشت. جابز هم از دانشگاه انصراف داد تا توانایی شرکت در کلاس های مورد علاقه اش را داشته باشد.
۲- او هر نوع کتابی که فکرش را بکنید می خواند
پدر ایشان در یکی از مصاحبه هایش گفته بود: «هر نوع کتابی تقریبا توجه وی را به خود جلب می کرد؛ علمی تخیلی، دائرة المعارف، و کلا همه کتابها». والدین او از علاقه ی زیادی که فرزندشان به خواندن کتاب داشت به وجد می آمدند، اما باید پای میز شام قانون «مطالعه ممنوع» را وضع می کردند. آن همه عشق و علاقه به مطالعه هنوز که هنوز است در وی ادامه دارد، و گیتس به طور سالانه فهرستی از کتاب های مورد علاقه اش را انتشار می دهد. مطالعه یک نوع عادت خوبی است که قادر خواهید بود به راحتی در خود پرورش دهید. فقط باید زمان مناسبی برای آن در نظر گرفته شود.
۳- برای دیگران اعتبار قائل می شود
هنگامی که در یک مصاحبه از گیتس خواسته شد تا بهترین تصمیم کسب و کاری اش را نام ببرد ایشان بیان کردند : « از نظر من بهترین تصمیمی که برای کسب و کار می توانم بگیرم حقیقتا در انتخاب افراد می باشد. او و الن رابطه ی پیچیده ای با یکدیگر داشته اند، اما گیتس تا جایی پیش رفت که بیان کرد انتخاب الن به عنوان شریک کاری ام در صدر این فهرست قرار دارد. همگی ما باید در معرفی کردن و تبلیغ خودمان مهارت داشته باشیم، ولی اعتبار دادن به کسانی که با آنها کار می کنید تصمیم هوشمندانه ای است.
۴- به قضاوت خودش اعتماد دارد
اگر که به توصیه ها و پیش بینی های دیگران گوش فرا دهید قادر خواهید بود زندگی خوب و حرفه ای برای خود به ارمغان آورید. اما برای آنکه یک زندگی شغلی خوب همانند گیتس و جابز داشته باشید باید ابتدا و بیشتر از همه به خودتان گوش دهید؛ حتی اگر کل دنیا بگویند در اشتباه هستید. این دقیقا همان موضوعی است که هنگامی که گیتس و الن مایکروسافت را به راه انداختند اتفاق افتاد. گیتس در یکی از مصاحبه هایش اظهار داشت :« برپا شدن این شرکت بر پایه و اساس ایده ی دیوانه واری صورت گرفت که هیچ فرد دیگری با آن موافق نبود. اینکه چیپ های رایانه ای آنقدر با قدرت می شوند که رایانه ها و نرم افزار ها به ابزاری روی تمام میزها و در همه ی خانه ها بدل خواهند شد». نظرهمه بر آن اساس بود که آنها در اشتباه هستند. اما این دو کار خودشان را کردند و دیگر بقیه قضایا اهمیتی نداشت.
۵- در قبال پول محافظه کار است
گیتس در یکی ازمصاحبه هایش در سال ۱۹۹۸ بیان کرد: «به این فکر بودم که به قدری پول در حساب بانکی ام داشته باشم که قادر باشم یک سال حقوق شرکت را بدون داشتن کوچکترین درآمدی پرداخت کنم ، و تا حدودی همیشه به این خواسته ام پایبند می باشم. ما هم اکنون چیزی در حدود ۱۰ میلیارد دلار داریم که همچنان برای سال آینده نیز کافی است ». در صورتی که اتفاق ناگواری بیافتد، چقدر پول برای پرداخت حقوق تیم خود کنار گذاشته اید؟
۶- از اشتباهات خود درس می گیرد
وی در مصاحبه ای که در سال ۲۰۰۸داشت قسمتی از موفقیت مایکروسافت را نتیجه ی توانایی خود و تیم رهبری اش در شناسایی به موقع اشتباه، و گرفتن رویکردی متفاوت دانست. ایشان به یقین در طی این سال ها اشتباهات بالایی مرتکب شده است که می تواند از آنها درس گرفته باشد؛ حتماً شما هم ویندوز ویستا را به خاطر دارید.
۷- خواب کافی دارد
همگی یقینا از اهمیت خواب کافی آگاهی داریم. وی به جای گله کردن از کار کردن تا دیرهنگام و کمبود خواب، از ۷ ساعت خواب شبانه ی خود اطمینان حاصل می کند، به دلیل اینکه در غیر این صورت نمی تواند خلاق باشد و کارایی کافی داشته باشد. خواب کافی موضوع مهمی است و هر فردی می تواند آن را در خود پرورش دهد.
۸- واقعاً روی کاری که انجام می دهد تمرکز می کند
خیلی ها به راحتی تمرکزشان را از دست می دهند و با توجه به اینکه می دانیم این کار چقدر ناکارآمد است قربانی انجام چند کار در آن واحد می شویم. ایشان هم در برابر این وسوسه مقاومت می کند، و هم آنکه هنگام کار روی موضوعات متفاوت تمرکز بسیار بالایی دارد. او به قدری خود را وقف انجام کار می کرد که گاهی اوقات در هنگام کد نوشتن خوابش می برد، پس از یک ساعت بیدارمی شود و دقیقا و درست از همان جایی که خوابش برده بود کارش را ادامه می داد.

شما لازم نیست تا این حد به خودتان فشار بیاورید. اما به جای سر زدن های مداوم به فیسبوک و قیمت های سهام، هرچه بیشتر روی کاری که انجام می دهید متمرکز شوید، کار بهتری انجام خواهید داد و اثربخش تر خواهید بود.